GEMPORT GEMLİK LİMAN VE DEPOLAMA İŞLETMELERİ A.Ş.

Bizi tercih ettikleri için GEMPORT GEMLİK LİMAN VE DEPOLAMA İŞLETMELERİ A.Ş.’ ye TEŞEKKÜR ederiz.

 

18 Aralık 2012 tarihi itibariyle Yıldırım Holding grubuna dahil olan Türkiye’ nin ilk özel sektör limanı Gemport, Bursa başta olmak üzere birçok sınai bölgesinin ithalat ve ihracatında ana deniz yolu kapısı olarak, 365 gün 24 saat hizmet vermektedir.

Asıl ticari faaliyeti konteyner hizmetleri olmakla birlikte, Marmara Bölgesi’nde üretim yapmakta olan ticari ve binek araç üreticilerinin önemli bir ihracat limanı olan Gemport, her türlü araç ithalatı ile oto yedek parçaları, çelik rulo, demir ve sac ürünleri, kağıt, selüloz, tekstil ham madde ve ürünleri, soğutulmuş veya dondurulmuş her türlü gıda ürünleri, makine parçaları, tomruk, kereste, maden ve mineraller gibi muhtelif ithalat ve ihracat yüklerine de hizmet vermektedir.

Gemport ayrıca Bursa Serbest Bölgesine yakınlığı nedeniyle Serbest Bölgenin limanı olarak faaliyet göstermektedir.

Gemlik ve Mudanya liman yönetmeliklerine göre gemilere verilmesi zorunlu olan tüm “kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri” yüksek eğitimli, ehliyetli kılavuz kaptanlar ve güçlü römorkörlerle, Gemport tarafından yapılmaktadır. Halen 4 adet römorkör ve 2 adet pilot botu, 58 denizci ve 8 kılavuz kaptan ile bu hizmeti vermekte olan Gemport, 2008 yılında yaklaşık 31.7 milyon grostonluk 2.742 adet gemiye kılavuzluk hizmeti vermiştir.

Kıdem ortalaması 6 yıl, yaş ortalaması ise 35 olan Gemport’ta 393 kişi çalışmaktadır.

2008 yılında  336.287 TEU konteyner elleçleyen Gemport, bu miktar ile Ülkemizin deniz yoluyla yapılan konteyner dış ticaretinde % 6.4 oranında paya sahiptir. 2008 yılında Renault ve Tofaş başta olmak üzere binek ve ticari araç elleçlemesinde 206.053 adet araç elleçleyen Gemport’ un ülkemiz araç dış ticaretindeki payı ise % 17’ dir.

Son yıllarda gerek gemilerin limandaki kalış sürelerinin kısaltılması, gerekse yükleme ve boşaltma hizmetlerinin daha hızlı ve sağlıklı yürütülmesi amacıyla sürekli olarak iş makinesi yatırımı yapan Gemport, 2005 yılı sonlarında başladığı ilave gümrüklü alan ve teknolojik yatırımları da tamamlayarak yıllık konteyner elleçleme kapasitesini 600 Bin Teu ya yıllık araç elleçleme kapasitesini de 450 Bin adet araca yükseltmiştir.

Yatırım projeleri dahilinde olan rıhtım inşaat projeleri ve gümrüklü ve gümrüksüz alanlar içerisinde  planladığı depolar ile Gemport, antrepoculuk faaliyetinde de bölgede önemli bir yere sahip olmayı hedeflemektedir.